سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۴۸۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸- ۱۲: ۱۰
به همت حوزه عشایری امام محمدباقر (ع) انجام شد؛
همزمان با آغاز فصل گرما، پشم چینی گوسفندان عشایر در شهرستان پاسارگاد آغاز شد.

به گزارش سرویس عشایری خبرگزاری بسیج از فارس، همزمان با آغاز فصل گرما، عشایر شهرستان پاسارگاد شروع به چیدن پشم گوسفندان خود می کنند.

عشایر شهرستان بخش عمده ای از جمعیت منطقه را تشکیل می دهند و اغلب بصورت سنتی و کوچرو به پرورش گوسفند و بز مشغول می باشند.

این قشر زحمتکش با تولید گوشت، لبنیات و پشم، سهم عمده ای از تولید و رونق اقتصادی منطقه را دارا می باشند و هر ساله پشم گوسفندان خود را روانه بازار می کنند اما به دلیل نبود کارخانه پشم ریسی و نخ ریسی در شهرستان، این محصول با قیمت بسیار اندکی به استانهای دیگر ارسال می شود.

عشایر باصری از قدیم الایام پشم چینی را طی مراسمی خاص به نام "گله برونی" با همکاری همسایه ها و با پخش شیرینی و شادی انجام می دهند که این مراسم سنتی هنوز در برخی مناطق شهرستان اجرا می شود. پشم گوسفندان در مصارف صنایع دستی مانند "گلیم" و "جاجیم" و...استفاده میشود.

ظرفیت تولید پشم شهرستان، یکی از پتانسیل های خوب منطقه محسوب می شود اما به دلیل نبود کارگاههای صنایع تبدیلی و کارخانه های ریسندگی وبافندگی، این محصول صادر می شود وبه صورت بومی کاربرد اندکی دارد.

پشم چینی گوسفندان اغلب بصورت دستی و با استفاده از ابزار بومی محلی بنام قیچی"دوکارد" انجام می شود.

آقای عظیم شیروانی عضو شورای طایفه لبوموسی گفت: دو الی سه روز قبل از برچیدن پشم، گوسفندان را شسته و بعداقدام به چیدن پشم انها می شود۰

احمدمسلمی تاش فرمانده حوزه عشایری امام محمدباقر(ع)دراین رابطه خاطرنشان کرد؛ این مراسم درقالب اردوی جهادی یک روزه که  حکایت از تلاش و کارگروهی در بین عشایر به عنوان مولدان جامعه و بسیجیان سپاه عشایر فارس انجام گرفته است.

وی همچنین افزود؛ ما به عنوان خادمی ازسپاه عشایراستان فارس، وظیفه خودمیدانیم قدمی هرچندکوچک باتوجه به همکاری و همبستگی که بین سپاه وعشایر هست برداریم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar